Jul i Barcelona i 18 grader
Bjørkefiken som juletre, og julemiddagen ble til i en vaskebøtte
30.12.2012
18 °C
Fantastisk utsikt over Barcelona fra den rundt 500 meter høye knausen - Tibidabo - Lille julaften - i 18 grader. Et sted der nede i mylderet - i en flott leilighet - feirte besetningen på Kos jul sammen med sin eldste sønn, Morten, hans samboer Claire og våre barnebarn Alva på 8 og Lilou på 5. Skipper og matros hadde egentlig tenkt seg en tradisjonell jul, med levende gran som juletre og ribbe med tilbehør som julemiddag.
Men, det blei ikkje sånn.
Sånn blei det:
Juletre av bjørkefiken i potte.
Og julematen altså
tilberedt i husets vaskebøtte.
Sous Vide, heter visst vidunderet, som klarer å holde konstant temperatur på vannbadet, sånn at kjøttet er likt stekt eller kokt? gjennom hele steken. Ja, for det var en flott kalvestek som i vaskebøtten, vakumpakket med reiseutgaven av vakumutstyr,
Alt det de finner på å ta med seg i håndbagasjen, denne yngre generasjon!
Men, for alt i verden, vi går alt for fort fram. For vi møttes ved ytterdøren til huset der vi skulle bo. Kos´besetning og vår gjeng, som til daglig har et godt liv på Lille Tøyen i Oslo. Og da så det sånn ut.
Vi måtte vente litt til nøkkelpersonen dukket opp, og da er det godt å ha en bestemor som har evnen til å forutse slike tilstander, og derfor har med forundringsposer til de yngste.
Etter å ha tømt kofferter, var det ut på byn for blant annet å handle
nye støvletter til ungene.
Besøke fristelsenes marked...
mmmm...
få en liten smaksprøve på fruktmarkedet...
spise litt
og, når mørket faller på få litt smågodt av den katalanske nissen Tio...
og rusle litt rundt på Barcelonas juelmarked med bestefar..
Lille julaften ble satt av til å besøke Tibidabo, med sin fantastiske utsikt og flotte fornøyelsespark. Men, det kommer vi tilbake til. Vi trenger vel ikke ta alt i kronologisk rekkefølge, gjør vi vel?
For julaften var en travel dag i vårt spanske hjem. Treet skulle pyntes.
Bestemoder tenner alle lys -
som besto av to batteridrevne lyslenker med engler og juletrær, innkjøpt på Tiger for den nette sum av 5 Euro.
Den Kombinerede Indretning hadde selvsagt med juletrepynt fra gamlelandet...
som Lilou og Alva
vakkert danderte på skjøre greiner.
I kjøkkenseksjonen hadde kokkene travle tider..
Blant annet med å tilbered krydderplantene som skulle i kraftgryten. I mangel av annet hendig materiale, ble et lommetørkle, rent etter å ha vært innom vaskeriet i Premià de Mar, tatt i bruk.
Så vidt skipperen kan erindre, bidro han med fint lite - annet enn å dokumentere for all ettertid at bordet var en pryd for øyet..
at forretten - kamskjellsuppe -
tok seg vakkert ut.
At hovedretten - "Kalvestek a la vaskebøtte"...
var rene fristelsen, og at hele den vakkert pyntede besetningen...
hadde et kjempegodt måltid og et minnerikt skifte!
Det ble gang rundt bjørkefikenjuletreet, og vi dristet oss til og med til å dra til med "På loven sitter nissen". Men, da den skulle gjøre sitt hopp, ble det et lydløst hopp, for ikke å provosere damen nedentil, som hadde dunket i taket da bestefar med gitar og Alva og Lilou ga til beste Alvas nylagde julesang tidligere på dagen. Furyen nedentil kom endatil til vår dør og lirte av seg en hissig tirade om alt spetakkelet som ble henne forunt fra oven. Men, hennes sinne la på ingen måte noen større demper på rottene som løper så bange.
Før desserten - friske bjørnebær, jordbær, blåbær og is - var det gaveutdeling, mens den andre moder tenner det som var igjen av lys.
Jubelen sto, om ikke i taket, for det var høyt under taket i vår leilighet, så jaffal et stykke opp mot himlingen:
Og noen fikk fin ørepynt - framstilt av smykkedesigner Alva, på Hasle skole.
Tibidabo - absolutt verd et besøk - spesielt hvis man besøker Barcelona sammen med barn. Bare det å komme seg dit er en liten eventyrreise. Vi tok tog fra Catalunyaplassen til bunn av bakken opp mot fjellet. Der gikk vi om bord i denne:
En koselig, gammel nyoppusset trikk. Den tok oss til "Fløybanen", der noen så ut til å ha funnet sin plass i livet...
Så var det bare å la euroen seile i billettluken til fornøyelsesparken, og deretter ta for seg av tilbudene.
Ja, de voksne også, selvfølgelig...
Kjekt!!
Kjekkere!!
For her fikk Lilou være sjåfør med en ukjent liten, spansk herremann ved sin side.
Mens Alva...
tok far med på en kjøretur.
Og det hele ble avsluttet med et bedre, men akk så klissete måltid...
Skipperen kastet et blikk nordover den katalanske kyststripen, mot Premià de Mar, der MS Kos ligger og har det bra.
Og alle var vi enige om...
Takk for det gamla til alle som følger oss og
FELIZ ANO NUEVO!
Skrevet av KosiEuropa 01:32 Arkivert i Spania Kommentarer (1)